OFICIÁLNA STRÁNKA OBCE

logo Digitalnemesto new

Zodpovedný: Milan Fábry

Počet členov: 10

Predpokladá sa, že šach v medzivojnovom období priniesli do obce učitelia, prípadne študenti študujúci na stredných školách. V päťdesiatych rokoch sa v Kamenci začalo hrať súťažne. Pre účasť v súťaži v rámci okresu bolo potrebné obsadiť sedem šachovníc, včetne jednej ženskej. Pamätný bol najmä zápas v Prievidzi, ktorý po dlhotrvajúcom boji vyhrali domáci v pomere 4:3. Kamenčiansky šach sa dostal do útlmu. Družstvo sa prihlásilo do okresnej súťaže až v roku 1963 a zotrvalo v nej štyri súťažné ročníky.

Za znovuzrodenie oddielu sa datuje rok 1987. Po vyše 20-tich rokoch hráči šachového oddielu nastúpili k pamätnému majstrovskému zápasu v Sebedraží. Podľahli 3:2, hoci mali blízko k víťazstvu. Ukázalo sa, že nová generácia je schopná úspešne pokračovať v tradícii svojich predchodcov. Pri dvanástich družstvách skončila v polovici súťažného poľa.Hlavný podiel na obnovení činnosti mali dvaja šachoví nadšenci, ktorí držia šach v obci nad vodou doteraz, a to PhDr. Jozef Žiško a Milan Fábry ml.

Udaný trend pokračoval do polovice 90-tych rokov. V ročníku 1995/96 Tatran siahal po prvenstve. Predbehla ho posilnená handlovská rezerva. Nedostatok hráčov, prípadne ich zaneprázdnenie často spôsobovalo absencie. Družstvá nastupovali nekompletné, oslabené. Prejavilo sa to zánikom viacerých oddielov. Uvedená skutočnosť pomohla Tatranu v roku 2000 postúpiť do V. ligy a od sezóny 2004/2005 je náš šachový oddiel účastníkom IV. ligy v rámci kraja, kde pôsobí dodnes. Je to posledná súťaž, kde sa hrá na piatich šachovniciach, vyššie súťaže už majú stanovený počet 8 hráčov v zápase.

Spomenúť možno aj fakt, že Jozef Žiško bol ako vyučujúci na Gymnáziu V. B. Nedožerského v Prievidzi vedúcim šachového družstva školy, ktoré pod jeho vedením získalo 6-krát 1. miesto na Slovensku v rámci stredoškolských šachových hier a rad ďalších úspechov. Hráči boli väčšinou členovia ŠO Baník Prievidza, ale bez jeho vedenia by zďaleka toľko nedosiahli.

Šachový oddiel v obci Kamenec pod Vtáčnikom každoročne poriada šachový turnaj o majstra obce.

OBECNÝ ÚRAD

Dolnokamenčianska 1/57
972 44 Kamenec pod Vt.

Tel:_ 046/546_ 5015
E-mail: podatelna@kamenec.sk

Úradné hodiny
:

Pondelok 7:30 - 16:00
Utorok nestránkový deň
Streda 7:30 - 16:00
Štvrtok 7:30 - 16:00
Piatok 7:30 - 13:00
OBEC

Rozloha: 24,71 km²

Počet obyvateľov: 1751

Výška: 270 - 320 m n.m.

Vrch Vtáčnik: 1.346 m n.m.

Prvá zmienka: rok 1355

Okres: Prievidza